Variety Menu / Recipes

Tidbits: Jif, Nutella

MORE PORTABLE JIF

We already had Jif to Go, peanut butter in 1 1/2-ounce tubs. Of course that product costs more per ounce than Jif in 16-ounce jars. (At one discount supermarket, the 8-pack of 1 1/2-ounce tubs costs $2.69 -- 22 cents an ounce; ...

EatingWell: Strawberry-Banana Smoothie Pops

Turn a strawberry-banana smoothie, or your favorite blended concoction, into freezer pops for a cool treat. Strawberry-Banana Smoothie Pops. Makes 6 pops. Active Time: 10 minutes. Total Time: 6 hours 10 minutes. 2 cups frozen strawberries.